مجله خبری

کاربرد استابلایزر در تجهیزات پزشکی

کاربرد استابلایزر در تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی اغلب به یک ولتاژ ورودی مشخص نیاز دارند، زیرا برای عملیات دقیق و ظریف کالیبره شده‌اند. با نوسان بارهای ولتاژ، این تجهیزات پزشکی ظریف می‌توانند اختلالاتی را تجربه کنند و به قطعات کالیبره‌شده دستگاه آسیب وارد کنند. کاربرد استابلایزر در تجهیزات پزشکی برای حذف این مشکلات و تنظیم ولتاژ ورودی و جلوگیری از خطرات و آسیب به تجهیزات است.

استابلایزر تجهیزات پزشکی چیست؟

سیستم منبع تغذیه به هزاران بار مختلف از جمله برخی از منابع تغذیه بزرگ القایی، خازنی، سوئیچینگ و بارهای دیگر متصل است. این بارها نه‌تنها برق را از شبکه دریافت می‌کنند، بلکه بر خود شبکه نیز تاثیر می‌گذارند و باعث ایجاد اعوجاج در شکل موج ولتاژ شبکه یا رانش فرکانس می‌شوند، شبکه برق را بدتر می‌کنند و کیفیت منبع تغذیه شبکه را کاهش می‌دهند.

در این زمان، کاربرد استابلایزر در تجهیزات پزشکی برای حفظ پایداری ولتاژ خروجی است. برای آگاهی از قیمت استابلایزر تک فاز پیشنهاد می‌شود سایت ساوا الکتریک را ببینید.

استابلایزر تجهیزات پزشکی چیست؟

اهمیت استابلایزرها در صنعت پزشکی، آزمایشگاهی و درمانی

با پیشرفت علم در زمینه رباتیک، امروزه از دستگاه‌های رباتیک خودکار مختلف در سالن‌های عمل برای جراحی‌های پیچیده اعضای بدن مانند پیوند قلب و غیره استفاده می‌شود. تصور کنید چنین دستگاه ظریف و بسیار دقیقی به‌دلیل نوسانات ولتاژ دچار اختلال شود!

تقریبا تمام تجهیزات پزشکی نیاز به برق دارند. علاوه‌بر تجهیزات پزشکی مرتبط با فناوری و عملکرد خود دستگاه، تامین برق عادی نیز بسیار اهمیت دارد. استفاده معمولی از تجهیزات پزشکی با زندگی بیمار مرتبط است و یک اشتباه جزئی می‌تواند نتایج غیرقابل برگشتی ایجاد کند.

پایداری و قابلیت اطمینان منبع تغذیه با رگ حیات بیماران مرتبط است. در حین استفاده از تجهیزات پزشکی، مشکلاتی مانند عدم توانایی در کار با جریان مستقیم و متناوب، خرابی برق، عدم امکان راه‌اندازی و خروجی وجود خواهد داشت.

خرابی آلارم، نشتی، سوختگی، خرابی دکمه‌ها و سایر پدیده‌های ناشی از تجهیزات نیز اغلب رخ می‌دهد. بنابراین در این حالت از  اهمیت استابلایزر برای لوازم پزشکی نمایان می‌شود. توصیه می‌شود برای خرید استابلایزر سه فاز از محصولات مختلف وبسایت ساوا الکت دیدن فرمایید.

انواع استابلایزر از نظر ساختاری کدام است؟

استابلایزرهای مختلف ولتاژ به‌عنوان تصحیح ولتاژ کار می‌کنند و عمدتا سه نوع هستند:

  • استابلایزرهای رله
  • استابلایزرهای کنترل شده سروو
  • استابلایزرهای ساکن

انواع استابلایزر از نظر ساختاری کدام است؟

استابلايزر پزشکی رله‌ای

این نوع استابلایزر دارای یک مدار الکترونیکی و مجموعه‌ای از رله‌ها در کنار ترانسفورماتور است و مدار از یک تقویت کننده عملیاتی، مدار یکسو کننده، واحد میکروکنترلر و سایر اجزا تشکیل شده است. استابلایزر مقدار مرجعی دارد که در منبع ولتاژ مرجع داخلی ذکر می‌شود.

مدار ولتاژ را با این مقدار مورد مقایسه قرار می‌دهد و رله مربوطه را سوئیچ می‌کند تا در صورت اختلاف در مقدار ولتاژ خروجی و مقدار مرجع، تپ موردنظر را به خروجی متصل کند.

استابلايزرهاي سروو برای مصارف پزشکی (Servo)

اهمیت استابلایزر برای لوازم پزشکی در اصلاح ولتاژ ورودی به این لوازم است. این استابلایزر‌ها از یک موتور سروو، ترانسفورماتور باک بوست، ترانسفورماتور خودکار، مدار کنترل و درایور موتور به‌عنوان اجزای ضروری تشکیل شده‌اند.

در این استابلایزر مدار کنترل الکترونیکی نوسانات ولتاژ را تشخیص می‌دهد و در صورت بروز خطا، مدار موتوری را به‌کار می‌اندازد که بازوی اتوترانسفورماتور را حرکت می‌دهد. این تغذیه اولیه ترانسفورماتور باک بوست به‌گونه‌ای است که ولتاژ ثانویه باید ولتاژ خروجی موردنظر باشد.

استابلايزر استاتيكی در مراکز درمانی و بیمارستان (Static)

این نوع از استابلایزر برای تنظیم ولتاژ، از مدار مبدل الکترونیکی بهره می‌برد. این نوع استابلایزرها دقت بیشتری نسبت به سایر انواع استابلایزر‌ها دارند. استابلایزرهای ساکن از یک مبدل توان IGBT، ترانسفورماتور باک بوست و میکروکنترلر، ریزپردازنده یا کنترل کننده مبتنی بر DSP تشکیل شده است.

مزايای استفاده از استابلايزر در مراكز پزشكی

کاربرد استابلایزر در تجهیزات پزشکی عبارتند از:

مزايای استفاده از استابلايزر در مراكز پزشكی

افزایش طول عمر تجهیزات پزشکی

برای اطمینان از طول عمر تجهیزات پزشکی، بسیار مهم است که آنها یک منبع ثابت و جریان الکتریکی ثابت دریافت کنند. نوسانات ولتاژ ناشی از خطاهای برق می‌تواند اثرات مخربی بر عملکرد و طول عمر این دستگاه‌ها داشته باشد.

تنظیمات راحت

سطح بالای سفارشی‌سازی استابلایزر تضمین می‌کند که آن کاملا مناسب نیازهای منحصربه‌فرد هر دستگاه پزشکی است و عملکرد و طول عمر بهینه آن را ارتقا می‌دهد.

محافظت در برابر خرابی

تجهیزات پزشکی دارای یک حد کارکرد ایمن فراتر یا کمتر از آن هستند که عملکرد بهینه آن‌ها می‌تواند به خطر بیفتد و آسیب ببیند و در نتیجه راندمان پایین و کاهش عملکرد را به‌همراه داشته باشد. کاربرد استابلایزر در تجهیزات پزشکی محافظت از تجهیزات الکتریکی در برابر چنین خطراتی می‌توانند باشد.

مقرون به صرفه

نداشتن استابلایزر، تجهیزات پزشکی را در معرض خطر ناشی از نوسانات ولتاژ قرار می‌دهد که می‌تواند منجر به تعمیر یا تعویض پرهزینه شود. بنابراین، سرمایه‌گذاری در یک استابلایزر از هزینه‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

نکات مهم در استفاده از استابلایزر برای لوازم پزشکی

نکات مهم در استفاده از استابلایزر برای لوازم پزشکی

هنگام استفاده از یک استابلایزر باید چندین فاکتور را در نظر گرفت:

  • ظرفیت بار، محدوده ولتاژ ورودی، زمان پاسخگویی، کارایی و ویژگی‌های ایمنی
  • تعیین قدرت موردنیاز تجهیزات برای انتخاب استابلایزر مناسب
  • درنظر گرفتن نوسانات ولتاژ در منطقه برای تعیین محدوده اصلاح مورد نیاز
  • انتخاب استابلایزر با زمان پاسخ سریع و بازده انرژی بالا برای تثبیت ولتاژ موثر و به حداقل رساندن مصرف انرژی
  • حفاظت از اضافه‌بار، حفاظت از اتصال کوتاه و خاموش شدن خودکار

 

سخن آخر

به‌دلیل نوسان بارهای ولتاژ، تجهیزات پزشکی دچار اختلال می‌شوند و آسیب می‌بینند. کاربرد استابلایزر در تجهیزات پزشکی می‌تواند در کاهش مشکل باشد، زیرا ولتاژ ورودی را تنظیم و جلوی آسیب به تجهیزات را می‌گیرند.

 

سوالات متداول

آیا استابلایزر ولتاژ بالا را کاهش می‌دهد؟

استابلایزر جریان برق را تثبیت و مصرف برق را در هنگام نوسانات کاهش می‌دهد.

آیا استابلایزر می‌تواند ولتاژ را افزایش دهد؟

اگر ولتاژ برق شهری پایین باشد. استابلایزر آن را تا سطح مورد نیاز افزایش می‌دهد.

تثبیت کننده ولتاژ بالا چیست؟

وضعیت اضافه ولتاژ با عملیات باک اصلاح می‌شود که در آن ترانسفورماتور ولتاژ خروجی ثانویه را از ولتاژ ورودی کسر می‌کند.

آیا استابلایزر قابل تعمیر است؟

بله، البته یک متخصص باید این‌کار را انجام دهد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.