مجله خبری

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی

نوسان ولتاژ نوعی تغییر منظم ولتاژ است که با افزایش بار دستگاه یا تجهیزات روی می‌دهد. تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی و تجهیزات الکتریکی را نباید بی‌اهمیت تلقی کرد، زیرا باعث سوختن این‌گونه وسایل می‌شود.

نوسانات ولتاژ چیست؟

نوسانات ولتاژ به‌صورت تغییرات چرخه‌ای پوشش ولتاژ یا مجموعه‌ای از تغییرات تصادفی ولتاژ توصیف می‌شود که هنگام استفاده از دستگاه‌ها یا تجهیزاتی که نیاز به بار بیشتری دارند اتفاق می‌افتد.

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی چگونه است؟

نوسانات ولتاژ می‌تواند تاثیر شدیدی بر طول عمر لوازم خانگی داشته باشد که دلایل عمده آن عبارتند از گرمای بیش‌ازحد لوازم خانگی به‌دلیل نوسانات ولتاژ و آسیب به اجزای داخلی آنها. نوسانات ولتاژ می‌تواند باعث خرابی سیستم دستگاه و بروز مشکلات فنی مختلف شود که در نتیجه آن، دستگاه مختل می‌شود و در نهایت باعث خرابی کامل آن خواهد شد.

در صورت بالا رفتن ولتاژ، وسایل و دستگاه‌های الکتریکی آسیب می‌بینند، زیرا زمانی‌که ولتاژ ورودی برای دستگاه‌ها زیاد است، کلیدهای مدار دچار آسیب می‌شوند. از طرف دیگر، افزایش بیش‌ازحد ولتاژ باعث می‌شود جریان بیشتری از وسیله برقی عبور کند و موجب از بین رفتن اتصالات و سیم کشی می‌شود و کارکرد لوازم خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر ولتاژ خیلی کم باشد، قطع‌کننده مدار خاموش نمی‌شود، اما نور چراغ‌ها کم شده، وسایل الکتریکی عملکرد معمول خود را از دست می‌دهند و برخی از لوازم هوشمند خطای ولتاژ پایین را نشان خواهند داد. این نوع ولتاژ به لوازم خانگی نیز آسیب می‌رساند، اما باعث می‌شود که ژنراتورهای برق به جای قطع‌ کردن مدار، برق را قطع کنند. ولتاژ پایین منجر به افزایش تولید گرما در لوازم خانگی و در نتیجه، فرسودگی، پارگی و خرابی زودرس قطعات می‌شود.

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی چگونه است؟

دلایل نوسان برق در خانه

نوسان برق افزایش یا افت ناگهانی جریان از طریق سیستم الکتریکی است که معمولا کسری از ثانیه طول می‌کشد. هنگامی‌که جریان فعلی افزایش می‌یابد، متوجه پررنگ شدن نورها می‌شوید، اما کاهش جریان فعلی باعث کم شدن نور چراغ‌ها می‌شود. دلایل نوسان برق در خانه عبارتند از:

مشکلات سیم‌کشی

مشکلات سیم کشی در خانه باعث نوسان برق خواهد شد. سیم‌کشی آسیب دیده، معیوب با اتصال نامناسب به زمین باعث افزایش جریان در سیم‌ها می‌شود. معمولا مشکلات سیم‌کشی مانند اتصالات نامناسب قابل رویت نیستند، اما می‌توانید به‌دنبال نشانه‌هایی از یک مشکل مانند علائم سوختگی در پریزها، بوی سوختگی، صدای وزوز از پریزها و قطع شدن مکرر پریز‌ها باشید. باید همواره با درنظر داشتن تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی، از تجهیزات ایمن در مسیر سیم کشی استفاده کرد.

تعدد مدارهای الکتریکی

ممکن است یک خانه دارای مدارهای الکتریکی متعددی باشد که هر کدام محدودیت آمپر دارند. اگر وسایل برقی زیادی را در یک مدار اجرا کنید، برق به‌دلیل اضافه بار مدار دچار نوسان می‌شود که در مدارهای لوازم الکتریکی بزرگ که برق زیادی مصرف می‌کنند، مشکل‌ساز است. برخی از وسایل برقی هنگام راه اندازی مقدار زیادی برق مصرف می‌کنند، مانند یخچال یا کولر هنگام روشن شدن. اگر وسیله دیگری از این مدار استفاده کند، این مدار دچار اضافه بار می‌شود.

طوفان همراه با رعد و برق

رعد و برق ممکن است باعث ایجاد جرقه‌های خطرناک در خانه شما شود. اگر صاعقه به خانه یا خطوط برق نزدیک شما برخورد کند، یک جرقه بزرگ به‌وجود می‌آید که از طریق سیستم الکتریکی جریان می‌یابد. جرقه نه‌تنها باعث نوسانات عمده برق می‌شود، بلکه می‌تواند به هر وسیله الکتریکی که در آن زمان به پریزها وصل شده است آسیب جدی وارد ‌کند.

سوئیچینگ شبکه برق

گاهی اوقات شرکت برق در زمره دلایل نوسان برق قرار می‌گیرد. در طول “تغییر شبکه برق”، احتمال دارد متوجه تغییراتی در برق خود شوید. از آنجایی‌که شرکت برق سرویس شما را از یک شبکه به شبکه دیگر تغییر می‌دهد، ممکن است یک وقفه مختصر در جریان برق ایجاد شود که باعث نوسان می‌شود. این نوع نوسانات غیر قابل پیش‌بینی هستند و شما نمی‌توانید از آنها جلوگیری کنید زیرا منشا آنها شرکت برق است.

دلایل نوسان برق در خانه

آیا نوسان برق به لوازم خانگی خسارت وارد می‌کند؟

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی از اختلالات خفیف تا خرابی کامل تجهیزات متغیر است.

  • آسیب به مدار: افزایش ناگهانی ولتاژ می‌تواند به مدارهای ظریف درون دستگاه‌ها آسیب برساند و منجر به اختلال در عملکرد یا غیرفعال شدن آنها شود.
  • کاهش طول عمر: دستگاه‌هایی که در معرض نوسانات مکرر برق قرار می‌گیرند احتمال دارد به‌دلیل فشار وارده بر اجزای خود، عمر کوتاه‌تری داشته باشند.
  • از دست دادن داده‌ها: وسایل الکترونیکی مانند رایانه‌ها و دستگاه‌های هوشمند احتمالا در طول نوسانات برق داده‌های خود را از دست بدهند که منجر به از بین رفتن اطلاعات ارزشمند می‌شود.
  • کاهش عملکرد: دستگاه‌ها مانند قبل از نوسانات برق کارآمدی نداشته باشند که منجر به افزایش مصرف انرژی و کاهش عملکرد می‌شود.

روش های محافظت از لوازم خانگی والکترونیکی دربرابر نوسان برق

خوشبختانه، استراتژی‌های موثری برای جلوگیری از تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی وجود دارد.

قطع برق هنگام رعدو برق

صاعقه یکی از دلایل رایج افزایش برق است و در هنگام رعدوبرق، ایده خوبی است که وسایل الکترونیکی و لوازم حساس همچون رایانه، تلویزیون و لوازم خانگی کوچک را از برق بکشید. با قطع این دستگاه‌ها، خطر آسیب ناشی از افزایش ناگهانی ولتاژ به‌دلیل برخورد صاعقه از بین می‌رود.

اجتناب از اضافه بار مدارها

اضافه بار مدارها با اتصال بیش‌ازحد دستگاه‌ها به یک پریز می‌تواند خطر نوسانات برق را افزایش دهد. دستگاه‌های خود را در چندین پریز توزیع کنید یا از محافظ برق داخلی بهره ببرید.

استفاده از استابلایزر

استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ از لوازم خانگی در برابر افزایش ناگهانی برق، به‌دلیل اضافه بار سیستم الکتریکی محافظت می‌کند. اکثر استابلایزرها با درجه پایین ولتاژ را می‌توان برای وسایلی مانند تلویزیون، سینمای خانگی و کامپیوتر استفاده کرد.

برای وسایل سنگین‌تر مانند دستگاه‌های تهویه مطبوع، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و تردمیل اغلب به تثبیت کننده‌هایی با ولتاژ بالاتر نیاز است. با خرید استابلایزر تک ‌فاز، از اختلالات ولتاژی در شبکه برق تکفاز جلوگیری کنید تا مانع آسیب رسیدن به تجهیزات الکترونیکی شوید. بدین ترتیب راندمان و کیفیت تجهیزات برقی افزایش می‌یابد. با استفاده از استابلایزر سه فاز، مانع از منتقل‌شدن نوسانات برق به تجهیزات حساس الکتریکی شوید.

استفاده از یو پی اس ( UPS )

سیستم یو پی اس یک سیستم حفاظتی برای تمام وسایل الکتریکی است. این دستگاه دارای مدارهای زیادی است که به‌طور مداوم سطح برق را کنترل می‌کند. یو پی اس، در صورت قطع برق، سیستم را خاموش می‌کند تا مانع از هدر رفتن اطلاعات به‌دلیل قطع برق شود.

استفاده از انواع محافظ

استفاده از انواع محافظ

محافظ برق از ورود ولتاژ ناخواسته به دستگاه و تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی جلوگیری می‌کند که در انواع مختلف در بازار موجود است:

محافظ برق معمولی

محافظ معمولی دارای سه چراغ ال‌ای دی است که هر یک حالت خاصی را نشان می‌دهند. مثلا روشن بودن چراغ قرمز به معنی فعال شدن تایمر و روشن شدن ال‌ای دی سبز نشان‌دهنده وضعیت عادی است. روشن شدن ال‌ای دی زرد نیز حالت غیر عادی را نشان می‌دهد و سپس برق قطع خواهد شد.

محافظ برق دیجیتال

این محافظ‌ها علاوه‌بر دارا بودن سه چراغ قبلی، دارای یک نمایشگر دیجیتالی نیز هستند که در صورت وقوع شرایط غیر طبیعی اطلاعاتی نظیر میزان ولتاژ برق شهری و مدت زمان تاخیر را نشان می‌دهند.

محافظ یخچال و فریزر

استفاده از یک محافظ خوب برای محافظت از یخچال و فریزر امری بسیار ضروری است تا از آسیب رسیدن به این لوازم جلوگیری شود. یخچال و فریزر از دو قسمت الکتریکی اصلی، کمپرسور و برد الکتریکی تشکیل شده‌اند که هر دو آنها از بخش‌های اصلی یخچال و فریزر به‌شمار می‌روند.

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی مانند یخچال بسیار مشخص است و به‌راحتی به کمپرسور که ساختار حساسی دارد آسیب وارد می‌کند و منجر به سوختگی آن می‌شود. در نتیجه، استفاده از یک محافظ برق یخچال با حداقل قدرت ۲۴۵۰ ولت بسیار ضروری است.

محافظ ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی

محافظ‌های دو خانه و ارت‌دار محافظ مناسبی برای ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی هستند که باید حداقل ۵ هزار ولت آمپر قدرت داشته باشند.

محافظ اسپلیت و کولر گازی

اسپلیت و کولر گازی از لوازم الکتریکی پرمصرفی هستند که در طول روز برای مدت طولانی روشن می‌مانند. ضمن آنکه، این لوازم ساختار حساسی دارند و نوسانات برق به‌سرعت به آنها آسیب وارد می‌کند. بنابراین برای حفاظت از این لوازم باید از یک محافظ کولر گازی با حداقل قدرت ۶۵۰۰ ولت آمپر استفاده شود.

محافظ برق کل ساختمان

برخی افراد ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از چند محافظ مختلف، از یک محافظ قدرتمند برای محافظت از تجهیزات برقی کل ساختمان استفاده کنند تا ایمنی تجهیزات الکتریکی را به‌صورت کامل تامین نمایند. باید این نوع محافظ‌ها را بعد از کنتور ساختمان نصب کنید تا بتوانید از تمامی تجهیزات برقی موجود در ساختمان در برابر قطع برق یا نوسانات برقی محافظت به‌عمل آورید.

سخن آخر

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی را نباید دست‌کم گرفت. محافظت از لوازم خانگی در برابر افزایش و یا کاهش ولتاژ مستلزم استفاده از محافظ‌های برق و اجتناب از اضافه بار مدارها است که طول عمر و عملکرد بهینه لوازم خانگی را تضمین می‌کند.

سوالات متداول

چه روشی برای محافظت از لوازم خانگی در برابر نوسان برق پیشنهاد می‌شود؟

استفاده از استابلایزر بهترین روش حفاظت از لوازم خانگی در برابر نوسانات برق است.

آیا می‌توان هنگام نوسان برق تجهیزات را از برق کشید؟

بله، زیرا از برق کشیدن لوازم و تجهیزات برقی از ورود شوک مجدد به آنها جلوگیری می‌کند.

چه محافظی برای یخچال و فریزر مناسب است؟

محافظ برق یخچال باید حداقل دارای قدرت ۲۴۵۰ ولت آمپر باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.